NAŚLADOWNICTWA BARBARZYŃSKIE

TETRICUS I (Gaius Pius Esuvius Tetricus) był ostatnim cesarzem galijskim. Panował wspólnie ze swym synem Tetrykusem II w latach 271-274, po zamordowaniu Victorinusa. W walce o władzę z prawowitym cesarzem Aurelianem nie wykazywał dużego zaangażowania a podczas bitwy Catalaunum wprost przeszedł na stronę nieprzyjaciela. Antoniniany Tetricusa były bardzo czesto wzorem do produkcji tzw. „barbarous radiates” czyli barbarzyńskich naśladownictw monet rzymskich.

KLAUDIUSZ III GOCKI (Marcus Aurelius Valerius Clodius Gothicus) urodzony w 214 roku w Illyrii był cesarzem rzymskim w latach 268-270. Po śmierci Gallienusa, jako najdzielniejszy z jego wodzów, został obwołany przez armię cesarzem. Dzięki licznym zwyciestwom w wojnie z Gotami otrzymał przydomek „gocki”. Jego legendę wykorzystał później Konstantyn Wielki podkreślając swoje z Klaudiuszem Gockim pokrewieństwo. Był założycielem tzw. dynastii cesarzy illyryjskich. Monety z jego wizerunkiem bardzo często były naśladowane przez barbarzyńców- być może wizerunek wielkiego pogromcy budził uzasadniony szacunek u najeźdźców?

KONSTANTYN I WIELKI (Gaius Flavius Valerius Constantinus) urodzony w 272 roku panował w latach 306-337 jako jeden z ważniejszych cesarzy dynastii konstantyjskiej. W walce o samodzielną władzę w cesarstwie pokonał Maksenscjusza i Licyniusza. W miejscu starej greckiej kolonii Bizantionu wybudował Konstantynopol – stalicę cesarstwa wschodniego przez okres ponad 1000 lat. Na łożu śmierci przeszedł na chrześcijaństwo, przerwał prześladowania chrześcijan oraz wydał edykt proklamujący swobodę wyznaniową w cesarstwie. Okres jego panowania to czas powrotu świetności cesarstwa, zwycięstw w walkach z barbarzyńcami, czas wprowadzania reform społecznych, ekonomicznych i politycznych. Monety Konstantyna były chętnie naśladowane przez barbarzyńskie plemiona.

Jedna odpowiedź na „NAŚLADOWNICTWA BARBARZYŃSKIE

  1. Brutledelearo pisze:

    Nauczylem sie wiele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>