REPUBLICAN

Początek rzymskiego pieniądza metalowego datuje się na koniec IV wieku p.n.e. Początkowo stosowane aes rude w latach 290-280 p.n.e. zastąpiło tzw. aes signatum. Pieniądz brązowy o wartości odpowiadającej ciężarowi matalu znacznie utrudniał wszelkie transakcje co spowodowało konieczność pojawienia się waloru o wysokim nominale przy niskiej wadze. Około roku 280 p.n.e. pojawiły się tzw. monety rzymsko-kampańskie (didrachmy o wadze około 7,3 grama). Przypuszcza się, że w roku 269 rozpoczęła działalność mennica w Rzymie zaś wcześniejsze emisje pochodziły z greckiej mennicy w Kampanii. Waga didrachm zmalała do około 6,7 grama, ze wzgledu na charakterystyczny wizerunek rewersu nazywano je kwadrygatami. Podczas drugiej wojny punickiej (218-201 p.n.e.), ze względu na ponoszone straty w walkach z Hannibalem Rzym zmuszony był do wykorzystania wszystkich rezerw, pojawiły się emisje monet złotych (statery – 6,8 grama oraz półstatery – 3,4 grama). W tym samym czasie rozpoczęto też emisję tzw. wiktoriatów o wartości 1/2 kwadrygata. Pojawia się także po raz pierwszy denar pełniący swoja rolę jako podstawa rzymskiego systemu monetarnego  przez setki lat. Najprawdopodobniej już w 215-214 roku p.n.e. a najpóźniej w 211 roku p.n.e. pojawiła się srebrna jednostka o wadze 4,5 grama wraz ze stanowiącym 1/2 jej wartości kwinarem oraz 1/4 denara sestercem. W końcowym okresie zmagań wojennych emitowano także serie monet złotych o wadze 3,4 grama, 2,3 grama oraz 1,14 grama. W pierwszej połowie II wieku p.n.e. wagę denara (oraz odpowiednio innych jednostek) zmniejszono do 3,89 grama. W schyłkowym okresie Republiki powstawały liczne emisje sygnowane przez dowódców wojskowych nie zawsze odpowiadające obowiązujacemu systemowi. Juliusz Cezar rozpoczął także regularnie emitować monatę złotą – aureus o wadze około 8,2 grama oraz złoty kwinar (1/2 aureusa). Nominały powyższe, po pewnych modyfikacjach wprowadzonych przez Augusta, stanowiły podstawę systemu monetarnego powstającego Imperium.

Do produkcji denarów stosowano praktycznie czyste srebro jednak już w pierwszym okresie wprowadzania denara pojawiły się monety platerowane – subaerati. Największe nasilenie ich występowania obserwujemy od połowy II wieku p.n.e., zjawisko to utrzymywało się do końca trwania Republiki oraz w czasach cesarstwa. Niewątpliwie producentami wielu z nich byli fałszerze jednak jakość wizerunku i lustrzane podobieństwo do oficjalnych emisji nakazuje podejrzewać o ich produkcję także oficjalne mennice na polecenie władców lub też jako wynik prywatnych nadużyć ich pracowników. Uważa się także, że emitowane głównie w latach 87-77 p.n.e. tzw denary karbowane (denarii serrati) miały stanowić odpowiedź na masowe fałszerstwa pieniądza. Powszechną w ówczesnych czasach była metoda kontroli jakości monety poprzez jej nacięcie uwidaczniające wnętrze co nacinane w mennicy monety miały jednoznacznie ujawniać. Jednak natychmiast pojawiły się fałszywe „zębate” denary i z nieefektywnego pomysłu szybko się wycofano. Istnieje też możliwość, że produkowano ja dla potrzeb wymiany handlowej lub kontrybucji płaconych barbarzyńcom poszukującym „dobrego srebrnego pieniądza” stanowiącego dla nich wartość kruszcową.

na podstawie: Andrzej Kunisz „Numizmatyka rzymska” w „Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu” pod red. Ewy Wiprzyckiej; PWN Warszawa 1983.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „REPUBLICAN

 1. antyczny2006 pisze:

  WITAM- JEST MI BARDZO PRZYJEMNIE ZOBACZYĆ JAK ROZWIJA SIĘ SPECYFICZNA KOLEKCJA MONET SUAERATORUM.
  pozdrawiam

 2. M. Marciniak pisze:

  Witaj,
  czy na zaproszeniu i w katalogu mogę podać Twoje nazwisko – jako właściciela jednej z prezentowanych na wystawie kolekcji????

  pozdrawiam M. Marciniak

  • wlasciciel pisze:

   Co tam z naszymi monetkami na wystawie, czy bardzo płaczą? Czy frekwencja dopisuje? Pozdrawiam z Zamościa – Marek.

 3. antyczny2006 pisze:

  WITAM KOLEGĘ NUMIZMATYKA- MÓJ KOMENTARZ Z 2012r. OPISYWAŁ STAN TEJ KOLEKCJI POZYTYWNIE. TERAZ JEST 5.09.213r. POSTĘP I ZAKRES KOLEKCJI SUBAERATI JUST DUŻY. JESTEM PEŁEN PODZIWU DLA NUMIZMATYKA KTÓRY ZBIERA TAK SZCZEGÓLNY RODZAJ MONET!!!!!!!!!!!!!!!
  pozdrawiam- antyczny2006

 4. Mutaxi pisze:

  Piękna i niespotykana kolekcja! Gratuluję Marku z całego serca! Myślę, że swój artykuł „Subaerati – antyczne fałszerstwa denarów” z Katalogu Monety Republiki Rzymskiej z Wystawy w Muzeum w Brodnicy – powinieneś wkleić na stronę główną (po polsku i angielsku). To byłby piękny początek podróży po ogrodach pełnych „owoców” Twojej pasji :)

  Pozdrowienia

  Andrzej

 5. wievia pisze:

  Panie Marku, nie zaglądałem tu, będzie z rok, a może i więcej. Jestem wstrząśnięty i oniemiały :) rozmachem i bogactwem kolekcji. Robi wrażenie. Gratuluję!!!

  • wlasciciel pisze:

   Dziękuje za miłe słowa… Największą dumą są sesterce i kwinary republikańskie – taki ostatni konik… Pozdrawiam MD

 6. Iryna pisze:

  Witam.
  Czy mogę pokazać Panu foto ciekawej monety? Proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>